חדשות

לראשונה בישראל: ניתוח נדיר להפרדת תאומות המחוברות בראשן

הניתוח להפרדת התאומות בנות השנה בוצע על ידי צוותים רפואיים של בית החולים סורוקה בשילוב עם מומחים בינלאומיים לאחר היערכות והכנה של חודשים ארוכים. צפו:

התאומות טרם הפרדתן. צילום: דוברות "סורוקה"

ניתוח נדיר להפרדת תאומות המחוברות בראשן התבצע ביום חמישי האחרון במרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע. התאומות, בנות השנה, נולדו בבית החולים בחודש אוגוסט בשנה שעברה כשהן מחוברות בראשן בחלק העורפי שלו.

לראשונה בישראל בוצע ניתוח נדיר זה להפרדת תאומות המחוברות בראשן. עשרות אנשי צוות ליוו את המשפחה מרגע הלידה ועד ליום הניתוח. נעשתה היערכות לקראת לידתן המורכבת שכללה את צוות מרכז סבן למיילדות, רופאים ואחיות ממרכז סבן לרפואת ילדים, אנשי הרדמה ודימות והניתוח נעשה בשילוב עם מומחים בינלאומיים, כאמור לאחר היערכות והכנה של חודשים ארוכים.

ד"ר מיקי גידון, מנהל נוירוכירורגיה ילדים ב"סורוקה", שהוביל את הניתוח, סיפר: "מדובר בניתוח נדיר ומורכב, שבוצע עד כה בעולם כ–20 פעמים בלבד ולראשונה בארץ, ובמקרה זה גם בתינוקות צעירות מאוד. הניתוח וההיערכות אליו בוצעו על ידי הצוותים המיומנים והטובים ביותר שיש בבית החולים. הימים הקרובים יהיו קריטיים בתהליך ההתאוששות וההחלמה של התאומות".

המפגש הראשון של התאומות פנים אל פנים. צילום: דוברות "סורוקה"

התאומות בנות השנה נולדו בבית החולים בחודש אוגוסט אשתקד כשהן מחוברות בראשן בחלק העורפי שלו. צוות ייעודי נערך במעין "פקודת מבצע" לקראת יום ניתוח ההפרדה. ניתוח הפרדה של תאומים המחוברים בראשם נעשה במספר שלבים. במקרה הנוכחי, בשלב הראשון הכניס הצוות המטפל לפני מספר חודשים מרחיבי עור ורקמה במטרה לייצר עור עודף שישמש לסגירת הקרקפת של שתי הבנות לאחר ההפרדה.

במהלך החודשים האחרונים עברו התאומות בדיקות מקיפות, היו תחת ניטור רציף של המכון להתפתחות הילד ב"סורוקה" יחד עם השירות הסוציאלי שליווה את בני המשפחה, בנוסף למעקב רפואי הדוק וצמוד של התפקוד הלבבי והנשימתי של שתיהן. הן הגיעו לביקורות באופן קבוע בבית החולים, ובשלושת החודשים האחרונים הגיעו לטיפול תכוף יותר כדי להמשיך בפעולת הרחבת העור ולהכינן לשלב הסופי.

לתאומות בוצעו הדמיות MRI CT ואנגיוגרפיה. צילום: דוברות "סורוקה"

הצוות המולטידסיפלינרי השתמש בשני מודלים לקראת הניתוח:
מודלים תלת מימדיים ומודלים של מציאות מדומה (VR). המודלים התלת מימדיים של חברת STRATASYS, 3D4OP מבוססים על הדמיות MRI, CT ואנגיוגרפיה והם מדמים בצורה האמינה והמדויקת ביותר את מכלול המורכבות של החיבור של כלי הדם, קרומי המוח, עצמות הגולגולת והעור של השתיים.

באמצעות מודל ה–VR של חברת SURGICAL THEATER ניתן היה לעשות סימולציות של הניתוח ולתכננו בצורה מדויקת. באמצעות מודל זה ניתן להיכנס לעומק החיבור ביניהן, לראות כלי דם משותפים ולבצע סימולציה של כל שלבי הניתוח. בוצעו עשרות חזרות וסימולציות של כל שלבי הניתוח בכל אחד מהמודלים של כל אנשי הצוות השותפים.

הצוות המולטידסיפלינרי השתמש בשני מודלים לקראת הניתוח: מודלים תלת מימדיים ומודלים של מציאות מדומה (VR). צילום: דוברות "סורוקה"

בניתוח עצמו, לאחר שהתבצעה ההפרדה של כלי הדם בהצלחה, התבצעה הפרדה של העצמות. בשלב זה התפצלו אנשי הצוות לשני צוותים שעבדו במקביל בשני חדרי ניתוח נפרדים וביצעו שחזור של הגולגולת של כל אחת מהבנות וסגירת העור.

בניתוח שארך למעלה מ–12 שעות שותפו כ–50 אנשי צוות מכל בית החולים שנטלו חלק גם בהכנות הרבות וגם בביצוע: מומחים בנוירוכירורגיה, בכירורגיה פלסטית,  בהרדמה בילדים, מומחים מטיפול נמרץ ילדים ומומחי דימות המוח, אחיות חדר ניתוח, צוותי סיעוד, רוקחות, מעבדות, צוותי השירות לעבודה סוציאלית וצוותי לוגיסטיקה.

כמו כן נטלו בו חלק גם שני מומחים בינלאומיים, להם ניסיון קודם בניתוחים מהסוג הזה: ד"ר אובייס ג'לני (Owase Jeelani), נוירוכירורג ילדים מבית החולים Great Ormand Street Hospital בלונדון, אנגליה, מייסד העמותה Gemini Untwined שעוסקת בטיפול ובמחקר בתאומים המחוברים בראשם, וד"ר דיויד סטפנברג (David Staffenberg), מומחה בכירורגיה פלסטית מ-NYU LANGONE בארה"ב.

ד"ר גידון מסר: "מדובר בניתוח נדיר ביותר בתינוקות בנות שנה, מהצעירות ביותר בהן בוצעה פרוצדורה זו בעולם. הניתוח המורכב וההיערכות אליו בוצעו על ידי הצוותים המיומנים והטובים ביותר שיש בארץ, בשילוב של ציוד וטכנולוגיות מתקדמות, שחלקן הובאו באופן מיוחד ל'סורוקה' לצורך הניתוח, כגון הציוד של המודלים התלת מימדיים והמציאות המדומה ומכשירי ניטור מיוחדים לבדיקת רוויון חמצון המוח של חברת COVIDIEN. ניתוח מורכב וייחודי זה ועבודת הצוות המדהימה  מחזקים את תחושת השליחות שבזכותה הפכנו להיות רופאים".

צוות הניתוח הנדיר. הכנה והיערכות ארוכה. צילום: דוברות "סורוקה"

את הניתוח וההכנות לו הובילו ב"סורוקה": ד"ר גידון, מנהל נוירוכירורגיה ילדים ב"סורוקה" - TEAM LEADER, ד"ר ישראל מלמד, מנהל המחלקה לנוירוכירורגיה, ד"ר יובל סופרו, סגן מנהל המחלקה לנוירוכירורגיה וד״ר עידו בן צבי מהמחלקה לניורוכירורגיה; פרופ' אלדד זילברשטיין, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית, ד"ר ירון שהם, רופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית; פרופ' אלכס זלוטניק, יו"ר החטיבה להרדמה וטיפול נמרץ, ד"ר אבנר לאון, ד"ר סרגיי צרגורודצב, ד"ר אנה גריבניוב וד"ר יותם ז'אט מהחטיבה להרדמה, וצוות טכנאי הרדמה;

פרופ' אילן שלף, מנהל מכון הדימות, ד"ר אלה בנקוביץ' וד"ר רוסה נובואה ממערך הדימות; ד"ר צחי לזר, מנהל היחידה לטיפול נמרץ ילדים, ד"ר יובל כוורי, רופא בכיר ביחידה לטיפול נמרץ ילדים; טל חיון, אחות אחראית חדר ניתוח דרומי, ריקי באינר, מנהלת סיעוד חדרי ניתוח והתאוששות וצוות הסיעוד בחדר ניתוח: ברוריה אסולין, אוהד שניידר מזרחי, טל כרמל, אוקסנה ישראלוב, ולדיסלב שיף, גלינה מרן, זאב גרינברג, עטואה אבו עראר ואבישי כהן.

נושאים קשורים:  ניתוח הפרדת תאומים,  בית החולים סורוקה,  ד"ר מיקי גידון,  ניתוח נדיר,  חדשות
תגובות
06.09.2021, 10:12

כל הכבוד ושנה טובה

אנונימי/ת
06.09.2021, 17:01

רק מיקי שלנו יכול, מחזור כ\"ב רוח ב\"ש

אנונימי/ת
06.09.2021, 19:42

כמה טוב לראות שכל כך הרבה אנשי צוות מקבלים קרדיט על עבודתם ומוזכרים בשמם. הדבר לא שכיח במקומותינו בדרך כלל הגאון התורן לוקח את הקרדיט לעצמו

כל הכבוד
המשך הצלחה

אנונימי/ת
09.09.2021, 00:54

כל הכבוד מיקי
מחזור כב\' באר שבע שולטטטט