• יו"ר: ד״ר רן שטיינברג
  • מזכיר: ד״ר דן ארבל
  • גזבר: ד"ר דרגן קרברושיץ
  • חברת ועד: ד״ר ענבל סמוק
חדשות

ניתוח ראשון מסוגו ב"הדסה" לתינוקת שנולדה עם בקע סרעפתי

מצבה של התינוקת אפשר ביצוע תורוסקופיה - ניתוח זעיר פולשני באמצעות שני סיבים ומצלמה, שאיננו מחייב פתיחה של בית החזה

התינוקת וצוות המנתחים מ"הדסה". "אתגר גדול מבחינה רפואית"

במרכז הרפואי הדסה בירושלים בוצע ניתוח זעיר פולשני בתינוקת שנולדה עם בקע סרעפתי. בית החולים מסר כי הליך זה היה הראשון שבוצע בו.

התינוקת נולדה עם בקע סרעפתי שלא היה ידוע להוריה לפני הלידה. עם לידתה, אבחן הצוות בחדר הלידה כי יש בעיה עקב מצוקה נשימתית. צילום שבוצע אישש את החשש: בקע סרעפתי הגורם לחלק גדול מתוכן הבטן - מעי דק, מעי גס וטחול - להיות בבית החזה ולדחוק את הריאות והלב.

התינוקת הונשמה והצוות ייצב את מצבה ביחידה לטיפול נמרץ פגים.

הוריה סיפרו שלמרות בדיקות שביצעו בקופת החולים לא ידעו לאורך כל תקופת ההריון כי בתם סובלת מבקע בסרעפת.

ד"ר עמוס פרומן, מנהל המחלקה לכירורגיית ילדים ב"הדסה", מסר: "לרוב תינוקת במצב כזה לאחר ייצובה בטיפול נמרץ פגים אמורה לעבור ניתוח מלא הכולל פתיחת בית החזה, החזרת תוכן הבטן לבטן וסגירת הפגם בסרעפת. ללא ניתוח, לא ניתן להמשיך ולחיות".

"בסיעור מוחות מקצועי הוחלט שמצבה של התינוקת מאפשר ביצוע תורוסקופיה - ניתוח זעיר פולשני באמצעות שני סיבים ומצלמה, שאיננו מחייב פתיחה של בית החזה, שהוא ניתוח משמעותי ומורכב יותר.

"היה על הצוות לבחון שהבדיקות המקדימות אינן מציגות בעיה לבבית או לחצי ריאה שקיימים במי שסובלים מבקע סרעפתי. רק לאחר שהבנו שהתינוקת תעמוד בניתוח הזה – הוא אכן בוצע לאחר תכנון מוקפד. יש לציין כי מדובר באתגר גדול מבחינה רפואית".

ד"ר דיאא זגייר, רופא בכיר בכירורגיית ילדים, ניתח, ד"ר ואדים קפולר, שהיה אחראי על ההדמיה והצילום בעת הכנסת הסיב האופטי בניתוח, והרופאה המרדימה ד"ר מרים ראושנבך, השתתפו בהליך המתוכנן.

ד"ר זגייר הוסיף: "בניתוח תורוסקופי, מחדירים מצלמה דרך בית החזה ולידה שני סיבים נוספים לסגירת הבקע – בסך הכל שלושה חורים ברוחב 3 מילימטר כל אחד. הבעיה היא שהמרחב באזור זה מוגבל, על אחת כמה וכמה כשמדובר בתינוקות. לכן מקובל לבחור בניתוחים עם פתיחה מלאה של בית החזה, שהוא ניתוח גדול בהרבה.

"בארץ לא נוטים לבצע הליך תורוסקופי בילדים. גם אנחנו ב'הדסה' לא עשינו זאת עד כה. עם זאת, אנו יודעים כיצד יש לבצע את ההליך ויש לנו הטכנולוגיה הנדרשת לניתוח. אם הינו מנתחים בניתוח הכולל פתיחת בית החזה, זמן הניתוח היה כפול וכך גם ההחלמה. היא היתה מתארכת לכמה שבועות בטיפול נמרץ ולא למספר ימים כפי שקרה כאן. ניתן להוסיף גם סיכון יותר גבוה לזיהום שאחרי הניתוח ואפילו עקמת מסוימת בגב".

התינוקת הובאה לאחר ההליך לטיפול נמרץ פגים, שם יוצב מצבה. היא החלה להראות סימני התאוששות חיוביים.

נושאים קשורים:  בקע סרעפתי,  תורוסקופיה,  ד"ר עמוס פרומן,  ד"ר דיאא זגייר,  ד"ר ואדים קפולר,  ד"ר מרים ראושנבך,  חדשות
תגובות